Rynek powierzchni handlowych: kreatywność i symbioza

28 November 2019

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Właściciele centrów handlowych coraz lepiej radzą sobie ze skutkami zakazu handlu w niedziele, wzmacniając sektory rozrywkowy i gastronomiczny. Życia retailersom nie ułatwia także konkurencja ze strony rosnącego w siłę sektora e-commerce, ale tutaj sposobem na sukces wydaje się symbioza i połączenie klasycznej formy sprzedaży z kanałami on-line. Te i inne zagadnienia poruszali uczestnicy Sparingu podczas 25. Dorocznej Konferencji Rynku Nieruchomości Komercyjnych organizowanej przez Eurobuild Conferences, która odbyła się w warszawskim hotelu Bristol.

Na palcach jednej ręki można policzyć tegoroczne otwarcia centrów handlowych o zasięgu regionalnym, natomiast małe parki handlowe powstają jak grzyby po deszczu. Czy to już koniec handlu jaki znamy, jak wpływa na sektor zakaz handlu czy wreszcie jak radzić sobie w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu i wymaganiami klientów? O to m.in. pytała uczestników Sparingu jego moderatorka – Lucyna Śliż, associate, head of Retail Business Development, Cushman & Wakefield. Według Karola Bartosa, szefa działu Asset Management, Atrium European Real Estate, przyszłość ma handel, który ma pomysł na siebie. – Przeżywają sieci i centra, które mają nowe pomysły na sprzedaż i zmieniające się wymagania klientów. Zakaz handlu nie odciska tymczasem aż tak wielkiego piętna na sektorze, jak to się powszechnie uważa – przekonywał.

Ripostował mu Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający, Trei Real Estate Poland. – Sieci mają pomysły na siebie, ale obroty pojawiają się w internecie. Pytanie, jak właściciele obiektów mają na tym zarobić? Trzeba mocno podkreślić, że handel stacjonarny napędza internetowy. Ten ostatni nie jest na tyle dochodowy żeby tylko z niego sieci mogły się utrzymać – uważa Jacek Wesołowski. Przekonywał też, że format parków handlowych sprawdza się nawet w bardzo małych miastach. –. Budujemy w ośrodkach liczących kilkadziesiąt tysięcy osób, ale można sobie wyobrazić dochodowy park handlowy w mieście liczącym 10 tys. mieszkańców. Taki obiekt może też pełnić funkcję punktu odbioru zakupów z internetu – dodał Wesołowski.

– Coś musi pełnić funkcję ostatniej mili, park handlowy czy duża galeria doskonale się do tego nadają – zgodził się Karol Bartos. Jego zdaniem format centrum handlowego wciąż ewoluuje, staje się ono centrum lifestylowym łącząc różne funkcje pod jednym dachem. – Zmienić musi się też model, w którym właściciele centrów pracują z najemcami – podkreślił przedstawiciel Atrium.

Eurobuild Awards 2022

Eurobuild Awards 2022

September 27th, 2022,DoubleTree by Hilton hotel Warsaw,Warsaw
Łódź REdiscover

Łódź REdiscover

19 października 2022,Orientarium ZOO,Konstantynowska 8/10, Łódź
The 18th CEE Warehouse & Logistics Conference

The 18th CEE Warehouse & Logistics Conference

November 24th, 2022,Marriott Hotel,Warsaw
The 1st Eurobuild CEE Winter Doubles Tennis Tournament

The 1st Eurobuild CEE Winter Doubles Tennis Tournament

3 marzec 2023,Europejskie Centrum Tenisa, 29th Topolowa Street,Mysiadło
Konkurs Rowerowy Pracodawca

Konkurs Rowerowy Pracodawca

July 1st 2022,wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finału 7. Przejazdu Garnitury na Rowery,
The 28th Annual Property Market Convention
Warsaw
Bellotto Hotel, Senatorska 13/15