Rynek inwestycyjny: Polska gwiazdą regionu

28 listopada 2019

W minionym półroczu na Polskę przypadła połowa transakcji sfinalizowanych na rynku nieruchomości w regionie CEE – nad Wisłę trafiło 2,72 mld euro z kieszeni inwestorów. Na tym nie koniec – pod koniec grudnia Polska może zbliżyć się do rekordowych ubiegłorocznych wyników. Co może zagrozić rynkowi inwestycyjnemu, kiedy możemy spodziewać się spowolnienia? Na te m.in. pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Rynek inwestycyjny: Gwiazda regionu i okolic” podczas 25. Dorocznej Konferencji Rynku Nieruchomości Komercyjnych zorganizowanej przez Eurobuild Conferences w warszawskim hotelu Bristol.

Moderatorem dyskusji otwierającej jubileuszową konferencję był Paweł Dębowski, partner w warszawskim biurze Dentons i szef Europejskiego Zespołu Prawa Nieruchomości. – Rynek inwestycyjny bliski jest poziomów sprzed roku, ale ich nie osiąga, być może w tym nie osiągnie – mówił moderator i pochylił się nad sytuacją na rynku handlowym, która bardzo odstaje od tego, co widzieliśmy rok temu. Niemniej sytuacja w sektorze handlowym może dawać ciekawe okazje. W tej sprawie głos zabrała m.in. Agnieszka Jachowicz, członek zarządu, Stowarzyszenie Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. – W tym roku łączna wartość obrotu obiektami handlowymi spadła w Polsce o ponad połowę. Do póki nie oswoimy się z sytuacjąw tym segmencie może być problem z obrotem tymi aktywami – powiedziała Agnieszka Jachowicz.

Inni uczestnicy dyskusji skupili się na wskazywaniu pozytywów. – Nacisk, który wywiera e-commerce na zwykły handel będzie wprawdzie rósł, ale mówienie o śmierci tradycyjnego handlu to przesada – uważa Leszek Sikora, dyrektor zarządzający, ECE Projektmanagment Polska. – Trzeba dostosować się do zmieniających się warunków. Online nigdy nie da kupującym takich doświadczeń jakie może dać tradycyjny handel – przekonywał szef ECE Projektmanagment Polska. Wtórował mu Łukasz Duczkowski, dyrektor ds. inwestycji, Globalworth. – Polacy uwielbiają centra handlowe. Nawet gdy idą do nich tylko po odbiór towaru kupionego online zazwyczaj na tym nie kończą i dokupują coś w sklepie – mówił Łukasz Duczkowski. Realia inwestorskie są jednak twarde i właściciele niektórych obiektów będą musieli się z tym pogodzić lub znaleźć nowy pomysł na swoje nieruchomości. – Inwestorzy skupiają się teraz na dwóch rodzajach aktywów handlowych: dominujących galeriach i obiektach convenience. Najbliższe pięć lat może być trudne dla niektórych obiektów o średniej wielkości – prognozował Kirill Zavodov, executive director, Goldman Sachs.

Nie tylko obiekty handlowe były przedmiotem otwierającej konferencję rozmowy. Na atrakcyjność budynków handlowych i ich nowych formatów, ale też i biurowców oraz zróżnicowanie ich lokalizacji w Polsce, zwrócił z kolei uwagę Piotr Zamkotowicz, współzałożyciel i partner firmy Augusta Cracovia, która jest przedstawicielem filipińskiej ISOC group w Polsce. W superlatywach o polskich biurach wypowiadał się również Łukasz Duczkowski. – W Polsce sporo aktywów trafia do portfeli graczy długoterminowych. Oferta jest zróżnicowana a produkt dobry. Obserwujemy jednak niewielkie różnice w yieldach między Warszawą a np. Berlinem czy Frankfurtem. To stawia pod znakiem zapytania dalszą kompresję stóp – uważa dyrektor z Globalworthu. Atrakcyjność polskiego rynku inwestycji w nieruchomości podkreślał też dyrektor z firmy Goldman Sachs, który równie pozytywnie wypowiadał się o Czechach, ale nie tylko. – Węgry to również atrakcyjny rynek, jest jednak ograniczony do jednego miasta. W Polsce mamy z kolei dużo większe urozmaicenie – podkreślił Kirill Zavodov i dodał, że niepokoi go sytuacja w Rumunii, w przypadku której nie jest zbytnim optymistą, a to ze względu na czynniki makroekonomiczne. – Inne kraje regionu mają dużo lepiej zbilansowaną ekonomię – dodał.

Podczas panelu poruszono również kwestię aktualnego cyklu koniunkturalnego i spodziewanego spowolnienia. Co do tego, że takowe przyjdzie wszyscy byli zgodni, trudno tylko powiedzieć kiedy to się stanie. Najwyraźniej jednak nie nadejdzie ono bardzo szybko. – To najdłuższy okres prospekty jaki pamiętam, a przeżyłem już trzy załamania koniunktury. Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że w przyszłym roku można się spodziewać lekkiego spowolnienia, ale raczej nie recesji – prognozował Paweł Dębowski z Dentonsa.

9. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych

9. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych

20 kwietnia 2023,Hotel Radisson Collection,Warszawa
18. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

18. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild CEE

2 czerwca 2023,Warszawa,Klub Tenisowy Warszawianka
22. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

22. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild CEE

2 czerwca 2023,First Warsaw Gold & Country Club,Rajszew
14. Konferencja Polski Rynek Biurowy - Trendy i Prognozy

14. Konferencja Polski Rynek Biurowy - Trendy i Prognozy

15 czerwca 2023,Hotel Hilton, Grzybowska 63,Warszawa
Konkurs Rowerowy Pracodawca

Konkurs Rowerowy Pracodawca

lipiec 2023,wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finału 7. Przejazdu Garnitury na Rowery,

Rejestracja

1 bilet - udział w konferencji stacjonarnie
Wstęp dla 1 osoby obejmuje udział w konferencji w hotelu, przerwy kawowe, lunch, materiały konferencyjne.
1560
PLN
netto
1 bilet- transmisja na żywo
Dostęp do całej konferencji w wersji online
1560
PLN
netto
Pobierz zamówienie PDF
29. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce
Warszawa
Warsaw